Zachęcamy rodziców do przeczytania ciekawej broszury, która została opracowana przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii w Poznaniu nt. ,,Dzieci w wirtualnej sieci".

 


 

Wojna na Ukrainie. Jak rozmawiać z dziećmi.

Zaskoczeni natłokiem strasznych wiadomości zza wschodniej granicy nie możemy zapominać, że docierają one także do dzieci. Jak objaśniać im świat, nie pozostawiając traumy? W każdym z nas kotłują się różne emocje, jest wiele lęku, złości, smutku, rozpaczy...To bardzo ważne, aby dzieci o tym, co się dzieje, dowiadywały się w pierwszej kolejności od nas. Jeśli to my tę wiadomość dziecku podamy, mamy szansę zadbać o jego emocje i możemy choć w małym stopniu pomóc w zrozumieniu tego co pokazuje nam świat. Zachęcam do przeczytania artykułu:

https://dzieciecapsychologia.pl/jak-wspierac-i-czy-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/ 


 

CZYTANIE DZIECIOM KSIĄŻEK MA MOC!

Czytanie książek dzieciom ma wiele zalet, każdy rodzic doskonale o tym wie. Nie tylko pozytywnie wpływa to na rozwój dziecka, ale przede wszystkim pomaga im lepiej zrozumieć otaczający ich świat, dlatego tak wiele kampanii społecznych jest poświęconych temu tematowi. Im wcześniej zaczniemy praktykować czytanie tym szybsze efekty przyniesie.Dlaczego czytanie jest tak ważne i jaką moc za sobą niesie? Zachęcam do przeczytania artykułu.

doc
plik doc - 24 KB

 

"Angielski w przedszkolu"

           Nie ma wątpliwości, że nauka języka w przedszkolu to dobry pomysł. Wczesne uczenie się języka obcego zapewni dziecku lepszy start i ułatwi późniejszą edukację. Jest również bardzo korzystne z psychologicznego punktu wiedzenia.Taka nauka stymuluje rozwój poznawczy dziecka, uczy akceptacji i tolerancji oraz otwartości na nowe rzeczy.

Dlaczego warto uczyć angielskiego w przedszkolu?

Zapraszam do przeczytania artykułu.

odt
plik odt - 26.2 KB

 

"Adaptacja dziecka w przedszkolu"

Moment w którym dziecko przekracza próg przedszkola jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny.

 

Adaptacja przedszkolna dziecka to trudny proces, który wiele wymaga od strony przedszkola, opiekunów dziecka, a także od samego dziecka. Nowy rok szkolny dla nowego przedszkolaka bywa czasem trudnym okresem. Co zrobić, aby trwał on jak najkrócej, a "adaptacyjny wrzesień" nie przeciągał się przez następne miesiące?

 

Zapraszam do przeczytania artykułu.

 

doc
plik doc - 21.5 KB

 

"Dziecko w świecie kodowania- moja przygoda z kodowaniem"

 

Co to jest kodowanie? Czy warto wprowadzać elementy kodowania do zajęć dydaktycznych w przedszkolu? Czy nie jest za wcześnie na takie aktywności?

 

Zapraszam do przeczytania artykułu.

doc
plik doc - 18 KB

 

Drogi Rodzicu,

twój 4,5,6- cio latek, to bardzo mądre dziecko. 

Sprawdź co powinno już potrafić:

 


 

Zaburzenia Integracji Sensorycznej. 

Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się tzw. dysfunkcjami, czyli zaburzeniami. Pojawiają się one, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Drogi Rodzicu, kiedy zauważysz u swojego dziecka poniżej zapisane symptomy, możesz podejrzewać tego rodzaju zaburzenia:


 

"Wsparcie dla dzieci i rodziców w czasie epidemii koronawirusa"


Zachęcamy Rodziców i dzieci do zapoznania się z bajką. Nawiązuje ona do aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i pomoże znaleźć informacje na temat sposobu rozmowy z dzieckiem o koronawirusie.

 

pdf
plik pdf - 1.5 MB

 

"Jak wspierać dzieci w czasie pandemii wirusa".

Źródło:www.zatokaempatii.com


 

"Rozwijanie samodzielności u dziecka".

Jak nauczyć dziecko samodzielności? To pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy, nawet najbardziej nadopiekuńczy, rodzic. Samodzielność dziecka jest dość trudna do osiągnięcia… ale wychowanie dzieci to nie tylko samo rozpieszczanie i trzeba się z tym pogodzić. Samodzielne dziecko będzie sobie lepiej radziło w przyszłości - będzie odpowiedzialne, będzie potrafiło podejmować własne decyzje i bronić swoich racji. Samodzielność wpływa pozytywnie także na samoocenę dziecka.

https://parenting.pl/samodzielne-dziecko

 

 


 

Pamiętajmy o prawidłowym myciu rąk !  

Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Katowicach